Bruk brukowi nierówny

Wybór kostki nie powinien być przypadkowy czy podyktowany potrzebą chwili. Po pierwsze dlatego, że jest to niemały koszt w naszym budżecie ogrodu i posesji. Po drugie – powinien spełniać szereg funkcji, jakie mu nadamy.


Obecnie możemy wybierać spośród bardzo wielu opcji. Gdy mówimy: brukarstwo, widzimy ogromny wachlarz możliwości. Wszystko zależy od wizji i budżetu. Najprostszą formą jest oczywiście kostka betonowa. Nie musi być ona jednak nudna. Mamy szeroki wybór kolorów, wielkości i kształtów. Możemy ułożyć ją tak, by znikała w zieleni i wtapiała się w nią lub przeciwnie – by z nią kontrastowała. Mamy też do wyboru opcję ekologiczną – a więc taki rodzaj betonowej kostki, która przepuszcza wodę do gruntu, dzięki czemu zapewniona jest równowagę wodna na danym terenie.


Szlachetniejszą formą bruku będzie z pewnością kamień. Tu możliwości jest bardzo wiele. Kamienie można łączyć w barwne kompozycje lub postawić na jednolitość. Ich wybór zależy od tego, co nam się podoba oraz właściwości ścieralnych danego materiału. Na pewno powinien być on dobrany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Czym innym jest bowiem kostka granitowa przeznaczona do wyznaczania ścieżek komunikacyjnych, a czym innym kamienna mozaika, po której np. ruch samochodowy powinien być ograniczony.


Trendy w brukarstwie są jak moda. Pewne przemijają, inne świetnie utrzymują się przez lata. Jedną z popularnych form nawierzchni jest klinkier, który ma zarówno swoich gorących zwolenników, jak i zaciekłych wrogów. Zastosowań ma z pewnością wiele. Można z niego ułożyć ścieżki, schody, podjazdy, tarasy, murki, jak również całe ogrodzenia.


Podobnie jest z nawierzchniami drewnianymi. Mają one swoich fanów, których przyciąga naturalny efekt, jak również przeciwników, którzy są zdania, że jest to zbyt wymagająca forma brukarstwa. Rzeczywiście, drewno w charakterze nawierzchni ogrodowej wygląda pięknie i szlachetnie, ale aby jego urok przetrwał na dłużej, będzie od nas wymagał większego nakładu pracy. Niewłaściwie zaimpregnowane drewno będzie przepuszczać wodę i natychmiast reagować na wszystkie warunki atmosferyczne, a więc może zmieniać kolor i strukturę. Trzeba też pamiętać, że drewno pracuje, czyli okresowo zmienia swoją objętość. Podczas deszczu chłonie wodę, a potem wysychając, kurczy się. Coraz częściej można więc spotkać dekoracyjne płyty imitujące naturalne drewno. Jak zwykle, będą one miały swych zwolenników i antyfanów. Wybierając rodzaj bruku, kierujmy się tym, co nam się podoba, a gdy już się zdecydujemy, znajdźmy fachowców, którzy znają się na brukarstwie i jak najlepiej wykonają powierzone im zadanie.

Udostępnij

Czekamy na nowe wyzwania...

Napisz do nas