Elementy wodne w ogrodzie – oczka i kaskady

Woda w ogrodzie może być nie tylko elementem estetycznym, ale także – lub przede wszystkim – relaksującym. Może spełniać różne funkcje i odpowiadać na różne potrzeby. To właśnie od odpowiedzenia sobie na pytanie, jaką rolę ma do odegrania woda w naszym ogrodzie, powinniśmy zacząć nasze rozważania, co wybrać.


Jeśli lubimy relaksować wzrok na gładkiej tafli wody, postawmy raczej na oczko wodne. Natomiast jeśli zależy nam głównie na przyjemnym szumie, możemy pomyśleć o kaskadach, fontannach, gejzerach i innych wodotryskach.


Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, wisienkę na torcie stanowić będzie dobór wodnych roślin, które dodadzą uroku całej aranżacji. W przypadku oczka wodnego architekt zieleni zarekomenduje nam odpowiednie gatunki przystosowane do danej strefy. Co innego bowiem przyjmie się w strefie wody płytkiej, a co innego w strefie głębokiej. Jeszcze inne rośliny rekomendowane są w strefie błotnej, a więc te znajdujące się na poziomie zaledwie kilku centymetrów. Osobną kwestią są rośliny umieszczane w strefie powierzchniowej, czyli głównie te pływające, jak np. osoka aloesowata czy wolfia bezkorzeniowa.


Jeśli postawimy na kaskady, czyli konstrukcje, w których woda spada z pewnej wysokości, to wkraczamy już w zupełnie inne rewiry. Taki efekt dodaje miejscu magii. Kaskady mają i tę zaletę, że potrafią świetnie maskować dźwięki i szumy dochodzące z sąsiedztwa. Im bardziej naturalne, a więc naśladujące przyrodę, wykonanie, tym lepiej. Dlatego też warto wybrać konstrukcje z kamieni czy drewna. Można również pokusić się o zlecenie wykonania całej rzeźby pod konstrukcję kaskady. Wszystko zależy od zasobności portfela.


Warto pamiętać, że stworzenie wodnej strefy w ogrodzie to jedna sprawa, a zupełnie inną sprawą jest jej pielęgnacja. Oczko wodne jest pod tym względem bardziej wymagające. Niektóre rośliny zasiedlające wodę w oczku mogą być wrażliwe na mróz i wymagać przezimowania w widnym pomieszczeniu. Jeśli dodatkowo mamy w oczku jakieś żyjątka, np. ryby, powinniśmy zwrócić uwagę na stosowane preparaty, a więc np. rodzaj nawozów.


Bez względu na to, jakie wodne efekty zastosujemy w naszym ogrodzie, jednego możemy być pewni – stwarzają one idealne warunki do wypoczynku. Przyjemną wilgoć docenimy zwłaszcza w upalne dni.

Udostępnij

Czekamy na nowe wyzwania...

Napisz do nas