Nawadniamy ogród – jaki system wybrać?

Zanim jeszcze staniemy się szczęśliwymi posiadaczami pięknego ogrodu, zastanówmy się nad tym, w jaki sposób będziemy go nawadniać. W tej kwestii najlepiej doradzić się kogoś doświadczonego.


Weźmy pod uwagę fakt, że nawadnianie czy też podlewanie, to element pochłaniający najwięcej czasu spośród wszystkich czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie. Dla przykładu, aby manualnie, a więc z pomocą ogrodowego węża, podlać powierzchnię 500 m2, należy zarezerwować średnio około 30 minut. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju gleby i stopnia jej chłonności.


Myśląc o nawodnieniu naszej działki, warto rozważyć różne systemy. Być może w naszym przypadku najlepiej sprawdzi się system automatyczny. Nasz ogrodnik uważa, że ma on wiele niezaprzeczalnych zalet, z których zasadniczą jest taka, że zdejmuje z nas bardzo czasochłonny obowiązek. Jeśli twierdząco odpowiemy sobie także na pytanie, czy zdarzają nam się kilkudniowe okresy nieobecności w domu, jak np. wyjazdy wakacyjne, to jest to także sygnał do tego, by taki system rozważyć.


Zautomatyzowany system nawadniania wymaga nakładów finansowych na początku, ale potem zwraca się z nawiązką, ponieważ efektywniej pobiera wodę i kieruje ją tylko tam, gdzie jest potrzebna. Samodzielnie mierzy stopień nawodnienia i porównuje go z parametrami nasłonecznienia. Dzięki temu, że zainstalowany jest pod ziemią, nie szpeci naszego ogrodu. Co się dzieje pod ziemią, zostaje pod ziemią. Natomiast na powierzchni możemy zaprogramować nasz system według potrzeb. Taki system zadba o trawnik, rabaty kwiatowe, ale też o grządki warzywne.


Na rynku godnych uwagi jest kilku producentów systemów nawadniających. Aby zapewnić sobie jego prawidłowe funkcjonowanie, warto skorzystać z pomocy fachowców. Oczywiście możemy zrobić to samodzielnie, ale w razie usterki konsekwencje mogą być daleko idące. Powierzając zadanie profesjonalistom, mamy pewność, że nie tylko montaż systemu nawadniającego, ale także jego późniejsza konserwacja, przebiegną bez problemu.

Udostępnij

Czekamy na nowe wyzwania...

Napisz do nas