Co w trawie piszczy? – czyli zakładamy trawnik

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na założenie ogrodu. Mamy jego wyobrażenie, zapewnioną pomoc projektanta ogrodów, kilka istotnych decyzji za sobą. Nim przystąpimy do wykonawstwa, odpowiedzmy sobie na pytanie, ile czasu planujemy przeznaczać na zajmowanie się roślinami. Oczywiście w dalszym ciągu możemy zdać się na profesjonalistów i im zlecić pielęgnowanie ogrodu. Jeśli wybierzemy taki wariant, warto sprawdzić, czy nasz architekt zieleni, oprócz przygotowania i nadzorowania projektu, świadczy także takie usługi, jak konserwacja i pielęgnacja ogrodu. Jeśli nie, może warto poszukać usługi kompleksowej? Wówczas nie tylko będziemy mieć pewność, że naszymi roślinami zajmuje się osoba, która rekomendowała je od początku i zna nasz grunt jak własną kieszeń, ale także dlatego, że możemy liczyć na system zniżek. Przeważnie takie firmy, w tym także nasza, przygotowują specjalną ofertę skrojoną na miarę potrzeb klienta. Często wielkie biura architektoniczne nie mogą pozwolić sobie na taką dowolność i oferują klientom gotowe pakiety. Mniejsze firmy są bardziej elastyczne pod tym względem. Często w bardziej kameralnej atmosferze są w stanie poświęcić więcej czasu klientom i ich potrzebom.


Ale wróćmy do naszego ogrodu marzeń i omówienia kwestii, ile czasu chcemy i możemy poświęcać na jego pielęgnację. Od tego bowiem zależy, ile miejsca powinniśmy przeznaczyć na trawnik, a ile na pozostałe elementy ogrodu.


Możemy wybrać gatunki łatwe w uprawie lub te bardziej wymagające. Możemy zdecydować, czy posadzimy je osobno, czy w łatwiejszych do pielęgnacji grupach. Wiele zależy także od jakości gleby, choć nawet na tę najmniej urodzajną profesjonaliści mają swój sposób.


Jeśli już wiemy, gdzie i jak wiele miejsca przeznaczyć na trawnik, koniecznie rozważmy kwestię, czy chcemy skorzystać z gotowej rolki trawy, czy wysiać nasiona. Ceny rolek są zróżnicowane i zależą od gatunku trawy. Także nasiona mają różne odmiany. Powinniśmy dostosować je do jakości gleby, jak również do stopnia nasłonecznienia terenu. Bardzo istotny jest także czynnik mechaniczny, czyli to, czy trawnik będzie znajdował się w ciągu komunikacyjnym i jak bardzo będzie narażony na deptanie.


Obecnie, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nawadniającym, nie mamy już ograniczeń co do okresu zakładania trawnika. Jeśli zlecimy usługę fachowcom, z pewnością zarekomendują najlepsze rozwiązanie, zarówno jeśli chodzi o wybór trawy, jak i systemu nawadniającego.

Udostępnij

Czekamy na nowe wyzwania...

Napisz do nas